طراحی شیر پروانه ای

طراحی شیر پروانه ای

طراحی شیر پروانه ای

در حالی که طراحی و عملکرد کلی شیر پروانه ای با گذشت زمان تا حد زیادی بدون تغییر مانده است، برخی از فرایندهای ساخت به دلیل پیشرفت تکنولوژی و دانش تغییر کرده است. به عنوان مثال، تولیدکنندگان اکنون درمورد واکنش فلزات خاص در برابر نوسانات دما و فشار زیاد یا کم، دانش بیشتری دارند. این دانش به جلوگیری از خرابی سیستم و شیر کمک می کند.

مواد اولیه در طراحی شیر پروانه ای

تولیدکنندگان معمولاً هنگام طراحی شیرهای پروانه ای از پلاستیک، فولاد ضد زنگ یا چدن استفاده می کنند. آنها گه گاه از آلومینیوم نیز استفاده می کنند. مواد و استانداردهای مختلف، برای کاربردهای متفاوت انتظار می رود. از بین سه ماده اصلی ذکر شده که شیرهای پروانه ای با آنها ساخته می شوند، پلاستیک به دلیل تحمل کم در برابر مواد شیمیایی قوی و فشارهای بالا، کمترین استفاده را دارد.

فولاد ضد زنگ دوام بیشتری نسبت به فلزات دیگر دارد (از جمله فولاد تصفیه نشده) و به راحتی می توان آن را در مواردی که بهداشت نگران کننده است تمیز کرد. برای سنگین ترین کاربردها، چدن ماده انتخابی است. این ماده قوی است و می تواند فشار بالا را برای مدت زمان لازم در هنگام بسته شدن شیر مهار کند.

 

هنگام طراحی شیرهای پروانه ای از پلاستیک، فولاد ضد زنگ یا چدن استفاده می شود.

 

ملاحظات

هنگام طراحی شیر پروانه، بسیار مهم است که تولید کنندگان خصوصیات مایع یا گازی را که انتظار می رود شیر پس از نصب کنترل کند، در نظر بگیرند. بر اساس مشخصات کاربرد، تولید کنندگان می توانند شیرهای پروانه ای را ایجاد کنند که در یک سری متنوع، از اندازه های استاندارد و اندازه های سفارشی و طیف گسترده ای از گزینه های سخت افزاری ارائه می شوند. به عنوان مثال، در برخی موارد، تولید کنندگان ممکن است شافت را به جای یک میله جامد به عنوان دو پایه تنظیم کنند.

 

طبقه بندی شیر های پروانه ای

اولین طبقه بندی اصلی بین شیرهای پروانه ای متحدالمرکز یا خارج از مرکز است.

ماشینکاری و طراحی شیرهای پروانه ای متحدالمرکز نسبتاً ساده است و سادگی طراحی همراه با استفاده از مواد کم هزینه، این شیرها را به یک راه حل ارزان و مناسب برای بسیاری از کاربردها از جمله سیستم های تصفیه آب و روغن خام تبدیل کرده است.

شیر پروانه ای متحدالمرکز: ساقه در وسط دیسک و دیسک در مرکز سوراخ قرار دارد

سوپاپ پروانه خارج از مرکز: یک یا چند شافت خرد (ساقه) دارد که از مرکز سوپاپ در موقعیت جابجایی قرار دارند. شیرهای پروانه ای خارج از مرکز نیز به عنوان خارج از مرکز دوگانه و سه گانه تعریف می شوند.

                                   شیر پروانه خارج از مرکز                      سه گانه خارج از مرکز                دوگانه متحدالمرکز

ثبت نظر
کد امنیتی

محصولات مرتبط