انواع شیر پروانه ای

انواع شیر پروانه ای
به طور معمول، شیرهای پروانه ای در سیستم هاییاستفاده می شوند که نیازی به خاموش شدن مثبت(positive) نیست. در این مقاله با انواع شیرهای پروانه ای آشنامی شویم.
  • نوع ویفری
  • نوع سبک Lug
  • نوع فلنج دار
  • انواع انتهایی جوشی
 
شیرهای بزرگ پروانه ای معمولاً دارای محرک گیربکس هستند، که در آنها چرخ دستی از طریق جعبه دنده به shaft اتصال می یابد. این باعث کاهش نیرو و سرعت عمل می گردد. این نوع شیرها باید در موقعیت باز نصب شوند. اگر شیر هنگام نصب بسته باشد، نشیمنگاه لاستیکی در برابر دیسک سوپاپ قرار می گیرد و باز شدن آن را دشوار می کند.
 

انواع شیرهای پروانه بر اساس ساخت بدنه

شیرهای پروانه ای بر اساس بدنه در انواع زیر موجود است.
 
  • فلنج دوگانه انتهایی
  • نوع ویفری انتهایی
  • نوع Lug انتهایی
  • انواع جوش خورده انتهایی
انواع شیر پروانه ای 2

شیر پروانه ای لاگ و ویفری

نوع ویفری

یکی از شیرهای پروانه ای، نوع ویفری است. بدنهویفری در بین فلنج لوله قرار می گیرد و پیچ و مهره های فلنج، بدنه شیر را در بر می گیرد. این نوع شیر، به راحتی قابل نصب می شود اما نمی تواند به عنوان شیر جدا کننده استفاده گردد.

نوع لاگ

بدنه لاگ دارای حاشیه های بیرون زده در محیط پیرامون بدنه ای است که محل عبور سوراخ های پیچ و مهره ای را با موارد موجود در فلنج فراهم می کند.

نوع فلنج دار

در این نوع، بدنه دارای فلنج است که با بعد فلنج لوله مطابقت دارد.

 

انواع انتهایی جوش خورده

از این نوع انتها در سرویس های فشار بالا استفاده می شود و مستقیماً به لوله جوش داده می شود.
 
 
انواع شیر پروانه ای 3
                          شیر پروانه ای فلنج دار                                                       شیر پروانه ای انتهایی جوش خورده
 

شیر پروانه ای با Offset صفر

طراحی Offset صفر یا متحدالمرکز، برای دریچه ای که در سرویس های کم فشار و دما، استفاده می شود. در این طرح محور دیسک و shaft با بدنه سوپاپ متحدالمرکز است. در حالت باز، دیسک جریان را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند، دیسک در وسط و موازی جریان است.

این نوع شیرهای پروانه ای، دارای نشیمنگاه انعطافپذیر هستند. آب بندی زمانی حاصل می شود که دیسک، نشیمن نرم را تغییر شکل دهد. در طول چرخه کار، اصطکاک بین دیسک و نشیمنگاه وجود دارد که این از معایب شیر Offset صفر است.

شیر پروانه ای Offset دوگانه

در Offsetدوگانه ( خارج از مرکز دوگانه)، دیسک از خط مرکز سوپاپ و همچنین از خط مرکز بدنه دریچه، جابجا می شود.
جابجایی مضاعف باعث می شود باز و بسته شدن صاف باشد، زیرا اصطکاک فقط در چند درجه اول باز شدن و چند درجه پایانی بسته شدن، تقریباً ۱۰ درجه باز و بسته شدن قابل استفاده است.

شیر پروانه ای Offset سه گانه

در طراحی Offsetسه گانه(خارج از مرکز سه گانه)، که سومین Offset ایجاد شده توسط طرح هندسی سطح نشیمن است. در این نوع شیر پروانه ای، نشیمنگاه به صورت یک پروفیل مخروطی قابلجابجایی ساخته می شود و در نتیجه یک مخروط راست گوشه ایجاد می شود.
انواع شیر پروانه ای 4

 

                             شیر پروانه ای Offset سه گانه                                 شیر پروانه ای Offset دوگانه

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *