اکچویتور چیست؟

اکچویتور چیست؟

اکچویتور چیست ؟

ACTUOATOR 

اکچویتور یا عملگر که در انواع برقی ، پنوماتیکی (بادی) و هیدرولیکی تولید می گردد وظیفه باز و بسته کردن و کنترل شیرآلات در سیستم های لوله کشی را بر عهده دارند. این وسیله به اپراتور و کارشناسان خطوط و کنترل کننده اتاق فرمان این اجازه را می دهد که هر کدام از شیرآلات خطوط را فارغ از اینکه چه سایزی باشند و چقدر بزرگ و یا با فشار بالا باشند را به راحتی با فشردن یک شاسی باز و یا بسته نمایند. 

عملگرهای برقی که با برق ۲۴ ولت DC و یا ۲۲۰ ولت AC کار می کنند به عنوان عملگرهایکم هزینه به شمار می آیند به دلیل اینکه نیاز به وسیله جانبی دیگری برای استفاده ندارند . یعنی هر جایی که دسترسی به برق ۲۲۰ ولت و یا برق ۲۴ ولت باشد می توان از این عملگرها استفاده نمود. 

در مورد عملگرهای پنوماتیک یا بادی حتما می بایست کمپرسور تامین باد در سیستم فراهم باشد و فشار مورد نیاز عملگر در مخزن کمپرسور ذخیره باشد که در مواقع ضرورت و یا قطعی برق نیر امکان استفاده از عملگر باشد. 

عملگرهای هیدرولیکی که جز پر هزینه ترین ها می باشند بیشت ردر خطوطی استفاده می شود که شیرآلات بزرگ و سنگینی می باشند که امکان استفاده از عملگر بادی و برقی فراهم نمی باشد. و سیستم آنها نیز بدین صورت عمل می کند که یک مخزن روغن و یک پمپ روغن را با فشار به داخل سیلندر هیدرولیک انتقال داده و باعث به حرکت درآمدن پیستون در داخل سیلندر شده و به دنبال آن شیر باز و بسته می شود. 

اکچویتور چیست 2

یکی از کاربردهای مهم عملگرها در سیستم های لوله کشی امکان کنترل آنها از راه دور حتی کیلومترها دورتر از خود شیر می باشد که به لطف سیستم های اتوماسیون و PLC این امکان برای اپراتور فراهم است که شیرآلات را از راه دور و حتی با دادن برنامه در زمان های معین و به مقدار مشخص باز و بسته نماید. 

از جمله کاربردهای اکچویتور ها می توان به امکان استفاده در محیط هایی می باشد که امکان حضور نیروی انسانی به دلیل خطرناک بودن مواد ، بالا بودن حرارت و یا عدم امکان حضور اپراتور به دلیل نیود جا برای دسترسی به شیر اشاره نمود. 

 

جهت دریافت مشاوره برای انتخاب انواع اکچویتور با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید. 

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *