تفاوت شیر اطمینان و ریلیف ولو

تفاوت شیر اطمینان و ریلیف ولو

تفاوت شیر اطمینان و ریلیف ولو

شیر اطمینان و ریلیف ولو ساختار و عملکرد مشابهی دارند که هر دو با فشار بیش از مقدار تعیین شده برای اطمینان از ایمنی دستگاه تولید، جریان مواد داخلی را به طور خودکار تخلیه می کنند. به دلیل این شباهت اساسی، این دو اغلب با یکدیگر اشتباه شده و اختلافات آنها نیز نادیده گرفته می شود، زیرا در برخی حالات دارای امکانات تولید شده و قابل تعویض هستند. برای یک تعریف و در نتیجه تفاوت واضح تر، می توان به مشخصات دیگ بخار و فشار ASME اشاره نمود. همانطور که می دانید، شیر اطمینان یک دستگاه کنترل فشار خودکار است که با فشار استاتیک محیط مقابل شیر انجام شده و برای عملکردهای گاز یا بخار، با عملکرد کاملاً باز، استفاده می شود.

تفاوت شیر اطمینان و ریلیف ولو 2

ریلیف ولو چیست؟

ریلیف ولو که همچنین به عنوان شیر سرریز شناخته می شود، متناسب با باز شدن فشار از نیروی باز شونده، که عمدتا برای کاربردهای سیال استفاده می شود، باز می شود. تفاوت اساسی در اصل عملکرد آنها است. شیر اطمینان فشار را از محدوده کار خارج می کند، یعنی خارج از سیستم، می تواند یک وسیله کاهش فشار بر خطوط سیال باشد. تنها وقتی مقدار فشار تنظیم شده رسید، شیر تقریباً کامل باز می شود. برعکس، شیر تسکین دهنده با کاهش مایع به داخل سیستم، یعنی طرف کم فشار، فشار را کاهش می دهد. اگر فشار به تدریج افزایش یابد، ریلیف ولو به تدریج باز می شود.


تفاوت شیر اطمینان و ریلیف ولو

این تفاوت همچنین به طور کلی در ظرفیت و نقطه تنظیم نشان داده می شود. یک ریلیف ولو برای کاهش فشار و برای جلوگیری از شرایط فشار بیش از حد استفاده می شود. ممکن است لازم باشد اپراتور در باز کردن شیر در پاسخ به یک سیگنال کنترل اقدام کند و پس از کاهش فشارهای اضافی و ادامه کار به حالت عادی، دوباره بسته شود. برای کاهش فشاری که نیازی به تنظیم مجدد دستی ندارد می توان از شیر اطمینان استفاده کرد. در عین حال یک ریلیف ولو حرارتی برای جدا کردن فشار در یک مبدل حرارتی استفاده می شود، اما امکان انبساط حرارتی سیال می تواند باعث ایجاد شرایط فشار بیش از حد شود. شیر اطمینان بر روی دیگ بخار یا انواع دیگر مخازن تحت فشار باید بتواند انرژی بیشتری را که می توان درون ظرف قرار داد از بین ببرد.

به طور خلاصه، شیر اطمینان و ریلیف ولو دو نوع سوپاپ کنترل متداول هستند. اولی متعلق به دستگاه آزاد کننده فشار است که فقط در مواقعی که فشار کار برای محافظت از سیستم از حد مجاز بیشتر شود، می تواند کار کند، اما با ریلیف ولو می توان محیط فشار قوی را به سرعت فراهم آورد تا نیاز به فشار سیستم را برآورده کند و روند کار آن مداوم است.

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *