شیر اطمینان قابل تنظیم

شیر اطمینان قابل تنظیم


شیر اطمینان قابل تنظیم


هدف اصلی طراحی شیر اطمینان قابل تنظیم این است که بتواند از زندگی و اموال محافظت کند و خطرات مبنی بر تخلیه مایع از یک مخزن بیش از حد فشار را کنترل سازد.  اگر دقت کرده باشید. در دنیای امروز در سیستمهای هیدرولیکی و پنوماتیک برای اینکه بر روی متغیرهای سیستم مایع کنترل صورت بگیرد نیاز به ارزیابی یک سری محصولات است. هر یک از این سیستم ها به نوبه خود منبع قدرت محسوب می شوند.
زمانی که قطع برق صورت می گیرد و سیستم در وضعیت کنترل غیر فعال می شود، دریچه تخلیه فشار باید همیشه بتواند عملکرد درستی داشته باشد.
زمانی که وضعیتی اتفاق می افتد که سبب می شود فشار در یک سیستم یا مخزن به وضعیت خطرناکی برسد، برای اینکه جلوی فاجعه گرفته شد نیاز به شیر تخلیه فشار است.  پیچیدگی دستگاه در چنین حالتی بسیار پر اهمیت است و باید طراحی این شیر به شکل ساده و کاربردی باشد.
معمولاً برای شیر اطمینان قابل تنظیم بر اساس فشاری که از پیش تعیین شده است باز می شود.  البته طراحی دریچه فشار نیز باید سازگار با بسیاری از مایعات فرآیند از هوا و آب باشد.
 
 
 

کاربرد شیر اطمینان قابل تنظیم


همه مناطقی که با محدودیت فشار روبرو هستند نیاز به شیر اطمینان قابل تنظیم دارند.  یکی از دلایل مهم نصب شیر اطمینان قابل تنظیم این است که ایمنی پرسنل تامین می شود و حتی فشار سیستم از فشار قابل تحمل بیشتر نخواهد شد. در چنین حالتی گفته می شود که محدوده فشار کارکرد امن ایجاد شده است.
شیرهای اطمینان بخشی از سیال را آزادسازی می کنند و به این ترتیب عملیات ایمن سازی صورت می گیرد.  شیرهای اطمینان دارای مدل های مختلفی هستند. مثلا در یک بررسی مشخص شد که در سیستم های بخار یک فنر وجود دارد که سبب می شود فشار اضافی آزادسازی شود و زمانی که شیر بسته شد، از خروج سیال پس از کم شدن فشار جلوگیری صورت می گیرد.

 

 
انواع شیر اطمینان قابل تنظیم


شیر اطمینان قابل تنظیم به طور کلی انواع مختلفی دارد مثلاً یکی از نمونه هایی که بسیار رایج است، مدل وزنه ای است. این مدل از شیر ها بر اساس نیروی وزنه های روی دریچه، سبب میشوند که فشار درون مخزن در وضعیت ایمن مهار شود. این نوع از شیر اطمینان در واقع قدیمی ترین نوع شیر محسوب می شوند و برای بویلرهای بخار کشتی و همینطور لوکوموتیوها استفاده خواهند شد.
مدل دیگر شیر اطمینان حرارتی است این مدل از شیر ها طبق حرارت و فشار عمل می کنند و معمولاً برای آبگرمکن ها استفاده می شوند.
 
 

چرا افزایش فشار رخ می دهد؟


گاه به واسطه شیرهای قطع و وصل، جریان ناخواسته ای برای سیال ایجاد می شود. گاه دیده می شود که شیرهای تقلیل فشار عملکرد نامناسبی دارند و یا دچار خرابی شده اند.
از سوی دیگر نقصی که در سیستم خنک کننده ایجاد می شود سبب می شود که سیال تبخیر و انبساط صورت بگیرد.
قطع شدن نیروی الکتریسیته یا هوای فشرده به سیستم های کنترل آسیب وارد می کند.
آتش سوزی و یا شکستن لوله های مبدل حرارتی از دیگر مواردی است که سبب می شود فشار افزایش یابد. همینطور واکنش های شیمیایی ناخواسته و یا تغییراتی که در دمای محیط صورت می گیرد یکی دیگر از مواردی است که نیاز به شیر اطمینان قابل تنظیم را الزامی می کند و به طور کلی این محصول می تواند طبق استاندارد تعیین شده استعلاماری شود.

 

 

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *