شیر بال ولو چیست؟

شیر بال ولو چیست؟

شیر بال ولو چیست؟

عملکرد و مکانیزم شیر بال ولو:

یکی از کاربردی ترین و مهمترین شیرآلات صنعتی به منظور تنظیم و بستن جریان سیالات (مثل بخار، نفت، گاز و …) در خطوط لوله، شیر بال ولو می باشد. نام دیگر این شیر، شیر توپی می باشد که در صنایع مختلف مثل پتروشیمی از آن استفاده می کنند. شیر کروی نسبت به شیرهای دیگر، استفاده های بیشتری دارد و دلیل آن ساختمان داخلی ساده آن می باشد. یک گوی توخالی در طراحی این شیر به کار برده شده است که با چرخش آن می توان جریان سیال را وصل یا قطع کرد (لازم به ذکر است که این شیر عملکرد صفر تا صد دارد و جریان سیال را به صورت کامل باز یا بسته می کند). به عبارتی دیگر، شیر توپی یکی از ساده ترین مکانیزم ها برای وصل کردن یا قطع کردن سیالات در خطوط لوله می باشند. بنابراین این شیرها برای سیستم های کنترلی مناسب نمی باشند. اما با توجه به اینکه دارای عملکرد پرسرعت و طراحی ساده می باشند، زیاد مورد استفاده قرار می گیرند و سبب کاهش هزینه در نصب شیر می شوند. شیر کروی دارای تنوع زیادی در بازار می باشد و در طراحی های متفاوت تولید و عرضه می شود. یک توپ فلزی به شکل بعلاوه که از یک جهت بسته و از یک جهت کاملا باز است، در این شیرها استفاده شده است؛ که اگر در مسیر جریان، سمت باز شیر قرار بگیرد، جریان برقرار می شود.

 

شیر بال ولو چیست 2

نمونه هایی از شیر بال ولو

مزایای شیر بال ولو چیست؟

– با حرکت ربع گرد (چرخش ۹۰ درجه)، شیر به سرعت باز و بسته می شود.

– شیرهای توپی دارای ساختاری بسیار محکم می باشند.

– شیر بال ولو در مقایسه با شیرهای گیت ولو، بسیار کم حجم تر و متراکم تر می باشند.


معایب شیر بال ولو چیست؟

– برخورداری از قابلیت کنترل و تنظیم ضعیف (چون شیر بال ولو به منظور قطع و انسداد جریان طراحی شده است)

– عدم استفاده از شیر توپی جهت عبور مخلوط جامد و مایع (چون زمانی که ذرات باقی مانده و معلق جمع می شوند، سبب نشت دریچه خواهند شد)

– امکان دشواری در تمیز کردن آن ها (لازم به ذکر است که طراحی های ورود از بالا شامل این مورد نمی شوند و به راحتی می توان آن ها را تمیز کرد).

چگونگی تشخیص باز، نیمه باز، بسته یا نیمه بسته بودن شیر بال ولو:

از طریق وضعیت اهرم می توان موقعیت شیر بال ولو را تشخیص داد:

– شیر زمانی باز است که اهرم با لوله هم تراز باشد.

– شیر زمانی بسته است که اهرم، بر لوله عمود باشد.

– در سایر وضعیت ها، شیر در حالت تعدیل جریان و نیمه باز یا نیمه بسته می باشد.

شیر بال ولو چیست 3

ساختار شیر بال ولو

 

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *