شیر خودکار دریچه ای چیست؟

شیر خودکار دریچه ای چیست؟

شیر خودکار دریچه ای چیست؟

مکانیزم و عملکرد شیر خودکار دریچه ای:

شیر خودکار دریچه ای یکی از کاربردی ترین شیرآلات در صنایع مختلف (آب، نفت و گاز و …) می باشد. این شیرها به چک ولو یا شیر یکطرفه نیز معروف می باشند. چک ولو ها مانع ورود جریان سیال به جهت مخالف در خطوط لوله می شوند. به عبارتی دیگر شیر چک ولو به صورت خودکار و هیدرولیکی، سیال را کنترل می کند و باعث می شود که سیال فقط در مسیر حرکت کند. شیرهای یکطرفه دارای یک زبانه یا دریچه می باشند که حرکت آنها لولایی شکل می باشد. با حرکت سیال، یک دریچه باز می شود و به سیال اجازه برگشت در مسیر مخالف را نمی دهد (زیرا مسیر برگشت توسط همین دریچه بسته می شود). شیر خودکار دریچه ای، بین کنتور و پمپ قرار می گیرد و با کار کردن پمپ، سبب به جریان افتادن با فشار سیال در خطوط لوله می شود. اگر پمپ خاموش باشد، ممکن است با بازگشت سیال، پمپ آسیب ببیند و دچار اختلال شود؛ به همین دلیل در این وضعیت از شیر خودکار استفاده می کنند تا مانع بازگشت سیال به پمپ و مانع ورود مجدد آن به خطوط لوله کشی شوند.

لازم به ذکر است که با توجه به کاربردهای مختلفی که این شیرها دارند و همچنین بر اساس نوع سیال، دریچه داخل شیر از جنس های متفاوتی تولید شده اند. در مواردی که از پمپ استفاده می شود، لازم است که شیر خودکار دریچه ای نیز خریداری شود و با نصب درست و بهره برداری مناسب از آن، از بروز صدمات جدی به سیستم جلوگیری شود.

شیر خودکار دریچه ای چیست 2

نمونه ای از یک شیر خودکار دریچه ای

کاربرد شیر خودکار دریچه ای در موارد مختلف:

در سیستم هایی که سیال را هدایت می کنند، باید از نشت مواد جلوگیری شود و کارایی بالایی نیز داشته باشند. بر همین اساس در اینچنین موارد باید از شیرآلات مناسب استفاده شود.

موارد زیر چند نمونه مهم از کاربردهای شیر خودکار دریچه ای در موارد مختلف می باشد:

– سیستم گرمایشی

– آزادسازی لاین ها یا تجهیزات از فشار اضافی

– تنظیم و یا تخلیه فشار به منظور مانع شدن از صدمه دیدن تجهیزات و دستگاه ها

– کنترل شدت و مسیر جریان سیال

– سیستم های آبیاری

– سیستم های هیدرولیک پنوماتیک

– لوله کشی ساختمان

– مانع شدن از برگشت جریان سیال در خطوط لوله کشی

– تاسیسات و شبکه های آبرسانی

– باز و بسته کردن جریان سیال

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *