شیر کشویی چدنی چیست؟

شیر کشویی چدنی چیست؟

شیر کشویی چدنی چیست؟ چه وظایفی دارد؟

شیر کشویی چدنی به گیت ولو یا شیر دروازه ای نیز معروف می باشد که مناسب برای استفاده زیر سطحی بوده و کاربرد بسیار زیادی دارد. این نوع شیر ها از دسته مسدود کننده می باشند که در آن زبانه بر روی نشیمنگاه شیر نشسته و سبب مسدود شدن مسیر عبور سیال می شود. با توجه به همین موضوع می توان گفت که از این شیر نمی توان برای کنترل و تنظیم جریان استفاده کرد چون در حالت کاملا بسته یا کاملا باز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف شیر کشویی چدنی :

شیر فلکه کشویی دارای آلیاژ های متفاوتی می باشد که برای انتخاب آن باید به مواردی چون میزان دما، پروژه، فشار، نوع و میزان خورندگی سیال توجه کنید. این قبیل از شیر ها می توانند در آلیاژ های چدنی، برنجی، فولادی و استنلس استیل تولید شوند.

شیر کشویی چدنی چیست 2

 

شیر کشویی چدنی

– آلیاژ چدنی:

از این نوع شیر کشویی بیشتر در بخش یوتیلیتی پروژه های صنعتی و سیستم موتورخانه تاسیسات استفاده می کنند. شیر کشویی چدنی که فلنج دار است می تواند با دو عدد فلنج در مسیر لوله کشی قرار گیرد. شیر کشویی از جنس چدن سایز های متفاوتی دارد که شما می توانید از سایز ۲ تا ۱۶ اینچ آن را در موارد مختلف استفاده کنید.

 

شیر فلکه کشویی از جنس چدن در چه فشاری تولید می شود؟

شیر کشویی چدنی معمولا در دو فشار ۱۰ اتمسفر و ۱۶ اتمسفر تولید می شوند. این دو نوع از نظر تحمل فشار و همچنین جای سوراخ های روی فلنج در سایز های بالاتر، با شیر دروازه ای متفاوت می باشند.

جنس زبانه شیر کشویی چدنی چیست؟

زبانه همان قسمت از شیر است که عبور و عدم ورود سیال را کنترل می کند. زبانه با سیال به صورت مستقیم ارتباط دارد؛ بر همین اساس با توجه به میزان خورندگی و نوع سیال، باید توجه داشته باشید که از چه آلیاژی برای تولید زبانه استفاده شده است. به عنوان مثال اگر سیال جاری، آب باشد می توان از زبانه لاستیکی یا فلزی استفاده کرد؛ برای سیال های خورنده نیز جنس زبانه باید استیل باشد.

زبانه لاستیکی و زبانه فلزی در شیر کشویی چدنی چه تفاوتی دارند؟

در مواردی که سیال دارای دمای معمولی باشد (مثل عبور آب از سیال) و میزان رسوب گذاری سیال بالا باشد از شیر فلکه زبانه لاستیک استفاده می کنیم؛ توجه داشته باشید که در عدم استفاده از زبانه لاستیکی در این موارد می تواند سبب نشتی و خوردگی در زبانه شیر شود. اما در مواردی که سیال دمای بالایی دارد و همچنین میزان رسوب گذاری کم باشد از زبانه فلزی بهره می بریم.

 

شیر کشویی چدنی چیست 3

انواع مختلف شیر کشویی

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *