شیر گیت ولو چیست؟

شیر گیت ولو چیست؟

شیر گیت ولو چیست؟

شیر کشویی یا همان شیر گیت ولو به عنوان یک مکانیزم ساده برای کنترل جریان سیال می باشد. این شیر یکی از قدیمی ترین، ساده ترین و کاربردی ترین شیرها در صنایع مختلف (پتروشیمی، نفت، گاز، لوله کشی و …) می باشد. در گذشته از یک دریچه مستطیل شکل (این دریچه از دو طرف در یک قاب شیاردار قرار گرفته بود) در جویبارها به منظور کنترل جریان آب استفاده می کردند. شیر گیت ولو نیز دقیقا همچنین مکانیزمی دارد؛ به این صورت که شیر دروازه ای نیز دارای یک دریچه کشویی (یا مستطیلی یا دایره ای شکل) می باشد و زمانی که سیال از شیار شیر عبور می کند، متوقف می شود و یا ممکن است سیال بدون افت فشار و بدون مقاومت، مسیر خود را ادامه دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که سیال در بالاترین موقعیت خود باشد. نام دیگر این شیر، شیر دروازه ای است. اگر در خطوط لوله کشی جریان سیال به طور کامل باز و بسته شود، مستلزم به استفاده از شیر کشویی هستیم. این شیرها به دلیل ایجاد افت فشار کم در خطوط لوله، در سر راه لوله های بلند مورد استفاده قرار می گیرند.

شیر گیت ولو چیست 3

نمونه ای از شیر گیت ولو

معمولا در صنعت، شیرهای کشویی به صورت فلنچی می باشند و به منظور این که از نشت گسکت (gasket) یا واشرهای مربوطه جلوگیری کنند مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به این که باز شدن کشوی شیر با عبور سیال فاقد رابطه خطی و مشخص است، در حالت های کاملا باز یا بسته از شیر گیت ولو می توان استفاده کرد و برای کنترل کامل عبور سیال این شیرها مناسب نمی باشند.

مزایا و معایب شیر گیت ولو:

از مزایای شیر کشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– مقاومت کم در برابر عبور جریان سیال که سبب برداشتن فشار اضافه سیال می شود.

– دارای دریچه های دو طرفه می باشد و می توان در دو جهت از آن ها استفاده نمود.

همچنین این شیر دارای معایبی نیز می باشد که شامل:

– از آن جا که آب بندی در این شیرها به وسیله نیروی وارده از طرف سیال به دیسک می باشد، در زمانی که فشار سیال کم باشد ممکن است آب بندی مناسب انجام نشود.

– اگر این شیرها به صورت مکرر باز و بسته شوند، اجزای شیر آسیب می بینند و همچنین این عمل سبب سایش اجزا می شود.

– برای کنترل کامل جریان مناسب نمی باشند.

شیر گیت ولو چیست 3

اجزای تشکیل دهنده شیر گیت ولو

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *