شیر یکطرفه چیست؟

شیر یکطرفه چیست؟

شیر یکطرفه چیست؟

شیر یکطرفه یا غیر قابل برگشت، همانطور که از اسم آن مشخص است یکی از انواع شیرآلات در سیستم لوله کشی می باشد که سبب می شوند سیالات فقط در یک مسیر حرکت کنند؛ به عبارتی دیگر این شیرآلات مانع جریان معکوس سیالات در خطوط لوله می شوند. عملکرد این دسته از شیرآلات به صورت خودکار می باشد؛ یعنی برای باز و بسته کردن شیر، هیچگونه اهرمی (دسته شیر مانند) وجود ندارد.

اجزای تشکیل دهنده شیر یکطرفه:

اجزای تشکیل دهنده شیر یکطرفه که باعث سبب می شوند شیر باز و بسته شود شامل مواردی چون دیسک، بدنه، لولا و پوشش می باشند. از اجزای شیر غیر قابل برگشت پیداست که دارای مکانیزمی ساده می باشد. اما برخی از این شیر ها با توجه به نوع طراحی و کاربردی که دارند، ممکن است دارای اجزای دیگری چون بلبرینگ، توپی، دیسک، بازویی و … باشند.

 

شیر یکطرفه چیست 2

اجزای تشکیل دهنده شیرآلات یکطرفه

نحوه عملکرد شیر یکطرفه:

در این شیرآلات، شیر به وسیله دیسکی که داخل آن قرار گرفته است باز شده و سبب می شود سیالات فقط به سمت جلو حرکت کنند. هنگامی که سیال به سمت جلو حرکت می کند، اگر با کاهش سرعت مواجه شود و یا مسیر حرکت آن برعکس شود، دیسکی که درون شیر قرار گرفته است، به صورت خودکار بسته می شود. به این صورت شیر مسدود شده و مانع حرکت مواد در خطوط لوله می شود.

 

در چه مواردی از شیرهای یکطرفه استفاده می شود؟

این شیرها در صنایع مختلف کاربرد بسیار زیادی دارند؛ اما مهمترین کاربرد آن ها در طراحی سیستم های هیدرولیک می باشد. از این شیرآلات می توان در مواردی چون تجهیزات وابسته به گاز و بخار آب (خطوط بخار، دیگ های بخار، برج های خنک کن)، صنایع وابسته به مایعات (مثل فاضلاب، سیستم لوله کشی آب) و همچنین انواع پمپ آب (انواع پمپ های صنعتی) استفاده کرد. به عنوان مثال شما در داخل ساختمان می توانید در لوله کشی پمپ آب خانگی و در خارج از ساختمان در سیستم لوله کشی فاضلاب از این شیرها استفاده نمایید.

انواع شیرآلات یکطرفه:

این شیرآلات به طور کلی به موارد زیر تقسیم بندی می شوند:

– پیستونی

– توپی (کره ای)

– لولایی

شیر یکطرفه چیست 3

انواع مختلف شیرآلات یکطرفه

مزایا (کاربرد) شیرآلات یکطرفه:

۱- حفاظت از پمپ: زمانی که سیال در خطوط لوله جریان دارند، باید از یک یا چند پمپ قوی استفاده کنید؛ به منظور حفاظت از پمپ ها باید از این شیرآلات کمک بگیرید.

۲- استفاده برای انواع سیال به صورت عمودی

۳- امکان تعمیر در خطوط لوله

۴- قابلیت کار در فشار کم

۵- عدم نیاز به اپراتور

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *