عملگر پنوماتیکی، بررسی ویژگی ها و عملکرد

عملگر پنوماتیکی بررسی ویژگی ها و عملکرد

عملگر پنوماتیکی، بررسی ویژگی ها و عملکرد 

عملگر اصطلاحی است که به احتمال زیاد تا کنون با آن مواجه شده اید و آن را می شناسید. عملگر ها جزو قطعات مهم صنعتی به شمار می آیند، قطعاتی که تامین کننده نیروی مکانیکی در ابعاد و اشکال متفاوت و مختلفی هستند. این نیروی تولیدی می تواند یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای یک صنعت باشد، یا کاری مانند باز و بسته کردن یک درب را انجام دهند که کسی به آن اهمیت چندانی نمی دهد. آنچه که از این امر مشتبه می گردد، گستردگی کارایی عملگر ها است. در این مطلب ما قصد داریم تا به بررسی ویژگی ها و کارایی عملگر پنوماتیکی، یا همان عملگر بادی بپردازیم. با بررسی این عملگر پرکاربرد با ما همراه باشید.

عملگر پنوماتیکی، بررسی ویژگی ها و عملکرد

عملگر ها از سه دسته اصلی پنوماتیکی، هیدرولیکی و الکتریکی تشکیل شده اند. عملگر پنوماتیکی را میتوان یکی از مهم ترین و در عین حال کارآمد ترین انواع عملگر دانست که برتری و مزیت های خوبی نسبت به سایر انواع عملگر دارد. این عملگر برای کاربرد های مختلفی در زمینه های مختلف صنعتی و کشاورزی به کار گرفته می شود. همانگونه که از نام آن پیداست، این نوع عملگر از فشار هوا برای تولید نیروی مورد نیاز استفاده می کند. اجازه دهید تا به صورت جامع تر به بررسی مکانیزم کاری عملگر پنوماتیکی بپردازیم.

عملگر پنوماتیکی بررسی ویژگی ها و عملکرد 2

عملگر پنوماتیکی

کاربرد تخصصی این نوع عملگر بیشتر در تجهیزات پایپینگ و شیرهای اتوماتیک می باشد، که میتوان از آنها برای باز و بسته کردن دریچه ها و یا شیر ها به خوبی بهره برد. همینطور این نوع عملگر یک نوع پرکاربرد و خوب در بین سایر انواع عملگر معرفی میگردد، که قابلیت اطمینان بالایی نیز دارد و در ادامه به بررسی این مورد خواهیم استعلام.

مکانیزم عملکرد عملگر پنوماتیکی

عملگر پنوماتیکی دارای مکانیزم نسبتا ساده ای است. به این صورت که این عملگر میتواند با تغییرات کوچک در فشار هوا نیروی مکانیکی قابل توجهی را به میزان و اندازه خواسته شده، که از طریق واحد کنترلی آن روی عملگر اعمال می شود، تولید نماید. طرز کار عملگر پنوماتیک به این صورت است که با ورود هوا به یک مخزن، یک صفحه متحرک جابجا شده و وحوری که در مرکز آن قرار گرفته است را به حرکت در میاورد، که در این صورت می تواند نیروی قابل توجهی را روی آن محور تولید کند. این نیرو میتواند به صورت مستقیم و یا دورانی باشد.

عملگر پنوماتیکی بررسی ویژگی ها و عملکرد 3-

مکانیزم عملکرد عملگر پنوماتیکی

عملگر پنوماتیکی، یک عملگر مطمئن

در صورتی که یک بررسی کلی و اجمالی بین سایر عملگر ها و کاربرد های مختلف آن ها داشته باشیم، میتوانیم به این نتیجه برسیم که عملگر پنوماتیکی، نسبت به سایر عملگر ها قابلیت اطمینان بیشتری داشته است. به این صورت که میزان خطای رخ داده شده توسط انواع دیگر عملگر بسیار بیشتر از عملگر پنوماتیکی بوده است. این قابلیت اطمینان بالا را میتوان علت سادگی نسبی مکانیزم مورد استفاده یعنی فشار هوا دانست، که در بیشتر موارد به درستی عمل میکند، و شرایط خطای کمی را ایجاد می نماید.

عملگر پنوماتیکی بررسی ویژگی ها و عملکرد 4

عملگر پنوماتیکی، یک عملگر مطمئن

به طور کلی عملگر پنوماتیکی در بین سایر عملگر ها یک عملگر ارزانتر، با کیفیت تر و قابل اطمینان نمود میکند. عملگری که در صورت استفاده از آن میتوان با خیالی آسوده از این که کار به درستی انجام می پذیرد.

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *