لرزه گیر لاستیکی چیست؟

لرزه گیر لاستیکی چیست؟

لرزه گیر لاستیکی چیست؟

لرزه گیر لاستیکی یکی از پرکاربرد ترین نوع لرزه گیرها می باشد. لرزه گیرها در صنعت لوله کشی به دستگاه ضد ارتعاش نیز معروف می باشند و همچنین به عنوان یکی از تجهیزات دینامیکی در خطوط لوله، سانتریفیوژ، فن ها، کمپرسورها، توربین ها و … نصب می شوند. در فرایند های صنعتی برای حذف و کاهش حرکت های لرزشی از این قطعه استفاده می نمایند که سبب می شود سر و صدهای داخلی کمتر شده و طول عمر دستگاه های صنعتی پرنوسان بیشتر شود.

در بسیاری از فعالیت های صنعتی مثل صنعت لوله کشی، ممکن است نوساناتی بر اثر سرعت حرکت سیال یا افزایش ناگهانی فشار و دما در خطوط لوله ایجاد شود. افزایش این نوسانات می تواند روی حرکت سیال در خطوط لوله تاثیر بگذارد و سبب شکسته شدن لوله یا بازگشت سیال در خطوط لوله شود. شما می توانید با استفاده از لرزه گیرها (دستگاه ضد ارتعاش)، نوسانات خارجی و داخلی در دستگاه های صنعتی را کاهش دهید.

انواع لرزه گیر:

لرزه گیر ها با توجه به نوع فرآیند و شکل ارتعاشات، انواع متفاوتی دارند و به ۳ دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

– لرزه گیر لاستیکی

– لرزه گیر آرکادئونی

– لرزه گیر خرطومی-فلزی

مهمترین نوع لرزه گیر، لرزه گیر لاستیکی می باشد که در ادامه مقاله به توضیح آن می پردازیم.

لرزه گیر لاستیکی چیست 2

لرزه گیر ارتعاش لاستیکی

آشنایی با لرزه گیر لاستیکی:

از مهمترین وظایف این دسته از لرزه گیرها می توان به جذب ارتعاشات، کاهش و حذف شوک های ناگهانی داخلی در خطوط لوله، جذب ارتعاشات دمایی (منظور همان انقباض و انبساط هایی است که در خطوط لوله رخ می دهد) و کم کردن سر و صداهای خطوط لوله اشاره کرد.

این نوع از لرزه گیر ها کاربرد زیادی در صنایع مختلفی چون نیروگاه های برق، خطوط لوله، فرآیندهای حرارتی و برودتی، تهویه هوا، آب و فاضلاب و … دارند.

اجزای تشکیل دهنده لرزه گیر لاستیکی:

لرزه گیرهای لاستیکی، دارای طراحی های متنوعی می باشند اما به طور کلی اجزای تشکیل دهنده همه آن ها شامل موارد زیر می باشد:

– پوشش:

این لرزه گیرها دارای یک پوشش (کاور) می باشند. این کاور از لایه های داخلی در مقابل شرایط محیطی حفاظت می کند. جنس این پوشش اغلب از الاستومتر مصنوعی یا طبیعی می باشد.

– میل مهار:

میل مهار به منظور حفاظت از ساختمان لرزه گیر، کنترل لرزه گیر و کم کردن میزان جابجایی های ایجاد شده در این دستگاه ضد ارتعاش قرار گرفته است.

– بدنه:

دستگاه ضد ارتعاش لاستیکی دارای بدنه ای از مواد الاستومتر مصنوعی یا طبیعی می باشد.

– فلنج ها:

به منظور اتصال این لرزه گیر به دستگاه های صنعتی یا خطوط لوله باید از فلنج ها و پیچ و مهره استفاده نمایید.

 

 

انواع مختلف لرزه گیر لاستیکی

– کاهنده

– جدار داخلی الاستومتر

– نامتقارن

– چند پره

– تک پره

– بلادری

– کاهنده

لرزه گیر لاستیکی چیست 3

 

لرزه گیر لاستیکی

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *