لوله گالوانیزه چیست؟

لول گالوانیزه چیست؟

لوله گالوانیزه را بیشتر بشناسیم

Galvanized pipe

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، لوله گالوانیزه در لیست لوله های آهنی یا فولادی قرار دارد اما از فلز روی برای پوشش آن استفاده شده است. این عمل گالوانیزاسیون نامیده می شود. در واقع این عمل سبب می شود که مقاومت لوله در برابر خوردگی افزایش داشته باشد و زنگ زدگی در شرایط محیطی مرطوب ایجاد شود. مقاومت بالای لوله گالوانیزه سبب می شود که هزینه های نگهداری کمتر شود و این موضوع برای پروژه های بزرگ بسیار به صرفه است.

 

لوله گالوانیزه در خطوط انتقال آب و فاضلاب شهری استفاده می شود و پروژه های کشاورزی نیز از پروفیل های این سبک بهره برداری می شود.

لوله گالوانیزه چیست 2

 

انواع لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه در دو سبک سرد و گرم شهرت دارد که با هم بررسی می کنیم:


لوله گالوانیزه سرد به واسطه نمک روی تهیه می شود که این نمک در داخل محلول آبی یا اسیدی ترکیب شده و حالت اسپری به خود می گیرد. ضخامت لایه گالوانیزه برای این مدل ۲۰ میکرون اعلام شده است. در این روش از گالوانیزه سرد و براق و یکنواخت استفاده می شود به طوری که نهایتاً بین ۵ الی ۸ سال عمر می کند. در صورتی که پوشش به کار رفته در این محصول سطحی باشد اگر خراش عمیق وارد شود اکسیداسیون در لایه های زیرین رخ می دهد. این فرایند سبب می شود که طول عمر گالوانیزه کاهش یابد.

از لوله های سرد گالوانیزه برای صنعت ساخت خودرو همینطور بخش های مصارف بهداشتی و قطعه سازی استفاده می شود. همینطور برای بخش هایی که نیاز به لوله با ضخامت کم باشد نیز گزینه خوبی محسوب می شود.


لوله گالوانیزه گرم نوع دیگری است که برای تولید آن از وان های روی مذاب استفاده می شود و دمای مورد استفاده ۴۶۰ درجه سانتی گراد اعلام شده است و پروسه استفاده به صورت غوطه ور است. پس از اینکه خروج از وان صورت گرفت نیاز به لایه روی به همراه اکسیژن و کربن است و نیاز است که بین فولاد و روی مذاب واکنش شیمیایی صورت بگیرد. همینطور چندین لایه مرکب از آهن و روی نیز به صورت ترکیبی وجود دارد. لایه ای که در نهایت تولید می شود مقاوم بوده و در برابر خوردگی و زنگ زدگی بهترین گزینه محسوب می شود. در واقع در تولید لوله گالوانیزه گرم مولکول های آهن و فلز با هم ترکیب و درگیر می شود و نفوذ روی به درون آهن نیز سبب می شود که میزان محافظت و عمر مفید محصول بیشتر از سبک سرد آن باشد. این محصول بین ۲۵ الی ۳۰ سال عمر مفید دارد.

معمولاً ضخامتی که برای لایه ها در نظر گرفته می شود ۴۰ الی ۱۲۰ میکرون بوده که سبب می شود میزان روی پذیری بر اساس سایز و ضخامت دسته بندی شود. ظاهر لایه روی در این روش گرم و مات و کدر بوده و رنگ طوسی است.

لوله گالوانیزه چیست 3

کاربرد لوله گالوانیزه

معمولاً از روش گالوانیزاسیون در محصولات اهنی بسیار استفاده می شود. این محصول در محیط باز و فضای خارجی نیز استفاده شده و برای دکل های مخابراتی و همینطور دکل های فشار قوی نیز گزینه خوبی است. از این لوله ها برای ریل جاده ها استفاده می شود. لوله های آب با ضخامت بالا نیز به سبک گالوانیزه تولید شده اند. تیرهای برق نیز از این روش نتیجه خوبی گرفته اند.

لوله های آهنی و فولادی تا مرحله گالوانیزاسیون شامل مراحل مشابهی هستند و در نهایت در مرحله آخر لوله وارد استخر مذاب فلز روی می شود و لوله گالوانیزه را تولید می کند.

انواع دیگر از دسته بندی ها و یا کاربری های لوله های گالوانیزه به شرح ذیل می باشد:

 

لوله های گالوانیزه گلخانه

لوله های گالوانیزه با ضخامت ۲ میل برای ساخت سازه های گلخانه ای مناسب می باشد . یک از ویژگی های لوله های گالوانیزه گلخانه فرم پذیری و خم پذیری لوله می باشد که این پارامتر در مورد لوله های گالوانیزه گرم قابل انجام می باشد. در حالی که لوله های گالوانیزه سرد این امکان را به خوبی ندارند.

 

لوله های گالوانیزه سازه های فضایی

لوله های گالوانیزه ای که در ساخت انواع سازه های سبک و فضایی مورد استفاده قرار می گیرد . مانند سالن های نمایشگاهی ٬ سالن های موقت ٬ سوله های سبک ٬ سالن های ورزشی و سالن های نمایش مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مزایای استفاده از لوله های گالوانیزه گرم در سازه های سبک می توان به شکل پذیری آنها اشاره نمود. 

 

لوله های گالوانیزه پایه چراغ

در ساخت انواع پایه چراغ های خیابانی از لوله گالوانیزه گرم در سایزهای مختلف استفاده می شود . به دلیل در معرض قرار داشتن رطوبت و آب باران ٬ استفاده از لوله های گالوانیزه آبکاری گرم اجتناب ناپذیر است . در ساخت چراغ های خیابانی از چند سایز لوله بصورت آنتن ای استفاده می شود.

 

لوله گالوانیزه چیست 4

 

لوله های گالوانیزه گارد ریل

در گارد ریل های پل ها و خیابان ها از لوله گالوانیزه گرم با ضخامت ۲.۵ الی ۳ میل استفاده می شود . مقاوم بودن در مقابل باران و رطوبت و همچنین مقاومت در برابر ضربه از ویژگی های لوله گالوانیزه در ساخت گارد ریل و یا حفاظ استفاده می شود. 

 

لوله های گالوانیزه برق

لوله های گالوانیزه برق همانطور که از اسمش پیداست جهت عبور کابل برق و یا شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت لوله های گالوانیزه برق معمولا از کمترین ضخامت ورق استفاده می شود به دلیل اینکه فشاری داخل لوله ایجاد نمی گردد و فقط به عنوان حفاظی برای کابل می باشد.

 

لوله های گالوانیزه آب

لوله های گالوانیزه آب به جهت استفاده در عبور سیال آب می بایست از حداقل ۲.۵ میلیمتر ضخامت برخوردار باشد تا بتوان فشار سیال عبوری را تحمل نماید. لوله های گالوانیزه آب معمولا به صورت اینچی در دستری و در شاخه های ۶ متری تولید می گردد.

 

لوله های گالوانیزه آتش نشانی

لوله های گالوانیزه آتش نشانی و اطفاء حریق می بایست از لوله گالوانیزه بدون درز یا مانیسمان تولید گردد و حداقل ضخامت در این لوله های از ۳ میلیمتر شروع می گردد. 

 

جهت اطلاع از آخرین قیمت ها و یا سفارش گذاری آنلاین می توانید درخواست خود را در صفحه ارسال درخواست بفرستید.

 

مطالب مرتبط:

اتصالات گالوانیزه چیست؟

لوله برق چیست؟

لوله کاندوئیت برق چیست ؟

لوله کشی کاندوئیت چیست ؟

 

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *