چه نکاتی را باید در انتخاب شیر برنجی برقی رعایت کنیم؟

چه نکاتی را باید دVانتخاب شیر برنجی برقی رعایت کنیم؟

شیر برنجی برقی جزو آن دسته از وسایل و تجهیزاتی محسوب می شود که با استفاده از روش هایی کارآمد سیگنال های الکتریکی را دریافت و آن ها را به عملکردهای پنوماتیک تبدیل می کند. استفاده از جریان برق در شیر برنجی برقیبا عملکرد مستقیم ، منجر به ایجاد یک میدان مغناطیسی در داخل بوبین شیر برقی می شود و به دنبال آن یک آرماتور فلزی داخلی را به حرکت در می آورد که این حرکت از نوع بالا رونده و به نوعی جذبی است.
با جذب شدن آرماتور به سمت داخل شیر برنجی برقی،این فرصت مهیا می شود تا سیال از درگاه مورد نظر عبور کند. در ذیل به بررسی و توضیح پنج گام که باید در انتخاب شیر برقی از نوع مستقیم رعایت کنید را آورده ایم که توجه به آن ها می تواند جهت دهی و دید شما را نسبت به این وسیله ی کاربردی باز تر کند.

نرخ جریان یا flow rate در شیر برنجی برقی

نرخ جریان کمیتی است که مقدار جریان عبوری سیال را در واحد زمان توصیف می کند و البته این کمیت به سطح مقطع مجرا یا دهانه ی شیر برنجی برقینیز وابستگی زیادی دارد. نرخ جریان یا دبی جریان خود به دو گروه کلی دبی جرمی و دبی حجمی تقسیم بندی می شود که مورد اول مقدار جرم عبوری از یک سطح مقطع را در واحد زمان بررسی می کند و مورد دوم نیز بازگو کننده ی مقدار حجم عبوری از یک سطح مقطع درواحد زمان است.
هر کدام از این کمیت ها برای سیال های مختلف متفاوت است، به عنوان مثال دبی سیال مایع و گاز و حتی بخار کاملاً با یکدیگر از لحاظ مقدار تفاوت دارند و باید با توجه به نوع کاربری پروژه نسبت به این کمیت توجه ویژه ای داشته باشیم.
اگر از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه کنیم این سوال همواره مطرح خواهد شد که چه مقدار جریان در پورت خروجی شیر برنجی برقی لازم داریم؟ دقیقاً مانند شیرآلات دستی ، برای انتخاب صحیح شیر برقی با عملکرد مستقیم نیز باید میزان دبیخروجی مورد نیاز برنامه ی خود را برآورد کنیم و از همه مهم تر لازم است تا مقادیر حداقلی و حداکثری جرم و حجم سیال مد نظر خود را نیز مشخص کنیم تا مجموعه دچار مشکل نشود.
میان قطر دهانه ی شیر برنجی برقی و شدت و حجم سیال هموارهیک رابطه ی مستقیم وجود دارد به طوریکه هر چقدر درگاه ها دارای قطر بیشتری باشند به همان نسبت مقدار حجم عبوری سیال و یا نرخ جریان در فشارهای معین بیش تر خواهد بود. بنابراین flow rate اولین پارامتری است که باید هنگام استعلام و انتخاب شیر برنجی برقیمد نظر قرار دهید.

چه نکاتی را باید در انتخاب شیر برنجی برقی رعایت کنیم 2

مقدار توان الکتریکی در شیر برنجی برقی

توان الکتریکی درواقع آهنگ انتقال انرژی توسط یک مدار الکتریکی در واحد زمان است، هر چقدر این مقدار انرژی بیشتر باشد و در واحد زمان کمتری انتقال یابد نشانگر آن است که قدرت و توان الکتریکی دستگاه بالاتر است. توان شیر برنجی برقی معمولاً به صورت ولتاژو وات شناخته می شوند . توان الکتریکی تاثیر بسیار زیادی در مدار پنوماتیک دستگاه دارد به طوریکه این مقدار قدرت منبع تغذیه است که محدوده ی حرکت اجزای سیستم را مشخص می کند.
به خاطر داشته باشید که هر چقدر درگاه های شیر برقی ۲۲۰ ولت بزرگ ترباشد به همان اندازه منبع تغذیه بزرگ تری را برای باز کردن مجرا نیاز دارد. اگر در مجموعه ی خود نیاز به جریان زیاد و در مقابل منبع تغذیه کم دارید، استفاده از شیرهای برقی با عملکرد pilot می تواند مناسب ترین گزینه باشد. و اگر در سیستم خود به منبعتغذیه کم تری دسترسی دارید، به عنوان مثال مجموعه ی شما با باطری کار می کند، می توانید از latching solenoid valve که به معنای شیرهای برقی نوع قفل شونده یا ضامن دار هستند را استفاده کنید.

بررسی کانکتورهای الکتریکی در شیر برنجی برقی

از کانکتورها معمولاً برای اتصال شیرهای برقی و سوئيچ های فشار استفاده می کنند. کانکتورهای شیر برنجی برقی را غالباً به عنوان جعبه های اتصال دهنده ای که مجموعه را از عوامل محیطی ایمن نگه می دارد به کار می برند. این محفظه ها را می توان با شیرهای برقیهیدرولیک یا پنوماتیک و یا سوئیچ های فشار استفاده کرد. دستگاه های خاص قادر به کار با ولتاژ های نوع AC یا DC هستند اگرچه برخی از انواع شیر برنجی برقی قادر به کار با هر دو نوع ولتاژ می باشند لذا در این شرایط کانکوتورهای الکتریکی نقشی اساسی درکارکرد هر چه بهتر دستگاه دارند.

فشار کارکرد یا operating pressure در شیر برنجی برقی

فشار مورد نیاز برای به کار انداختن شیر برنجی برقی را معمولاً به صورت میزان فشار کارکرد که با واحد psi شناخته می شود، اندازه گیری می کنند. از آنجا که میزان فشار کارکرد تا حد زیادی روی سرعت جریان تاثیر می گذارد، ضروری است که مجموعهداده های عملکردی دستگاه را که توسط سازنده ارائه می شود را بررسی کنید تا از اینکه شیر برنجی برقی مطابق نیاز شما عمل می کند مطمئن شوید.
به عنوان مثال در فشار ۵۰ psi یک شیر می تواند دبی ۹ scfm داشته باشد ( psi به معنای فشارپاسکال در هر اینج، و scfm به معنای فوت مکعب در هر ثانیه) در حالی که در فشار ۱۲۵ psi می تواند دبی ۲۰ scfm داشته باشد.

اندازه ی پورت یا درگاه در شیرهای برقی

شیر برنجی برقی از نوع مستقیم باید روی یک پایه یا منیفولد های چند ایستگاهی نصب شوند تا جریال سیال به راحتی وارد مدار پنوماتیک شوند. هر چه اندازه ی درگاه ها بزرگ تر باشد به همان اندازه تاثیر قابل ملاحظه ای روی شدت و دبی جریان دارد.اندازه ی پورت ها می تواند متنوع باشد لذا آن ها را با توجه به نوع برنامه و هدفی که دارید تخمین بزنید تا دقیقا همان سایزی را استفاده کنید که مناسب پروژه و مجموعه ی شماست.

چه نکاتی را باید در انتخاب شیر برنجی برقی رعایت کنیم 3

شرکت پتروکاسپین؛ یک انتخاب درست جهت استعلام انواع شیر برقی

مجموعه ی پتروکاسپین به دلیل تولید محصولات با کیفیت بالا و خدمات رسانی ثابت در سراسر کشور توانسته است به یکی از مراکز پیشرو در صنعت تولید انواع شیر برقی تبدیل شود. مشتریان ما از سازمان های حرفه ای گرفته تا حتی مراکز کوچک همگی برای ما از جایگاهو اهمیت بالایی برخوردارند و تمام تمرکز این مجموعه تنها پیشبرد اهداف پروژه های شماست.

 

جهت اخذ مشاوره و استعلام شیر برنجی برقی می توانید با مشاوران و کارشناسان پتروکاسپین تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت استعلام آنلاین سایر محصولات پتروکاسپین می توانید به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس با کارشناس فروش :۰۲۱۴۱۸۰۵

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *