لوله بدون درز چیست؟

لوله بدون درز چیست؟

لوله بدون درز، یک نوع لوله ی فولادی مدور است که ضمن داشتن یک قسمت توخالی هیچ گونه درزی در اطراف آن وجود ندارد. این لوله ها معمولاً از فولاد کربن (carbon steel)، فولاد آلیاژی (alloy steel)، شمش فولاد ضد زنگ (stainless steel ingot) ساخته می شوند و همین طور از فرآیندهایی نظیر نورد گرم و نورد سرد نیز جهت شکل دهی قطعات استفاده می شود.
لوله بدون درز که معمولاً با عنوان لوله فولادی مانیسمان نیز از آن یاد می شود از لوله های جوش داده شده برتر هستند زیرا این لوله ها با استفاده از شمش های فولادی یکپارچه، با مقاومت ذاتی بالا، و بدون جوشکاری ساخته و استعلامه می شوند و پس از اعمال کشش در حرارت های بالا و سایر فرآیندهای طراحی، به لوله های فولادی بدون درز تبدیل می شوند.

مشخصات و ویژگی های لوله بدون درز

لوله بدون درز، در زمینه ی ساخت و سازهای مهندسی بسیار گسترده هستند. این لوله های فولادی عمدتاً برای انتقال مایعات و سیالات دیگر بسیار ایده آل می باشند زیرا از یک ساختار کاملاً منسجم و مستحکم تشکیل شده اند و مقاومت فوق العاده بالایی در برابر خوردگی و سایر فرآیندهای فرسایشی دارند. در مراحل عملیاتی متنوع و در مجاورت عوامل محیطی، هیچگاه زنگ نمی زنند و همواره ظاهر تمیز خود را در طولانی مدت حفظ می کنند.
در مقایسه با سایر لوله ها فلزی و گاهاً پلاستیکی، لوله بدون درز سازگار با دماهای مختلف بوده و هیچ گونه واکنشی در قبال حرارت های بالا از خود نشان نمی دهد. همین ویژگی های منحصر به فرد باعث می شود تا به عنوان اولین گزینه در پروژه های صنعتی برگزیده شوند.

برخی از مشخصاتی که می توان برای لوله بدون درز برشمرد عبارتند از :

 • دارای قطر کوچکتر
 • قابلیت جوش پذیری بالا
 • فلزی نسبتاً متراکم
 • طراحی با دقت بالا و کیفیت بی نظیر
لوله بدون درز چیست 2

طبقه بندی لوله بدون درز

با توجه به فرآیند تولید، لوله ی بدون درز را می توان به صورت لوله ی فولادی نورد گرم (hot rolling) و لوله های فولادی نورد سرد (cold rolling) و همچنین لوله های بدون درز کشیده ی سرد (cold drawn) تقسیم کرد. لوله های کشیده ی سرد نیز خود به دو گروه مدور دایره ای (circular) و شکل داده شده (shaped) طبقه بندی می شوند. هر کدام از این موارد روش های طراحی و ساخت مخصوص به خود را دارند که هر کدام در شرایط متفاوت سازگاری دارند.

کاربردهای لوله بدون درز

لوله بدون درز، در بسیاری از سازه های صنعتی، به واسطه ی ویژگی‌های منحصر به فرد خود، در زمینه های مختلف کاربرد دارند. امتیاز ویژه ای که این نوع لوله ها از آن برخوردار هستند درواقع باعث می شود تا برای بسیاری از مصارف متعدد که نیازمند جداره ی ضخیم تری نسبت به لوله های جوشکاری شده است، مورد استفاده قرار گیرند.

برخی از کاربردهایی که می توان برای لوله بدون درز برشمرد عبارتند از :

 • سکوهای دریایی
 • تجهیزات میدان نفتی
 • خطوط لوله
 • مخازن تحت فشار
 • کمپرسور ها
 • کشتی سازی
 • قطعات ماشین آلات سنگین
 • ساخت و ساز های عظیم
لوله بدون درز چیست 3

مزایا و معایب لوله بدون درز

لوله بدون درز فولادی نورد گرم، ساختار ناهمگون شمش های فولادی را تصحیح می کند و کلیه نواقص موجود در فلز را نیز برطرف می کند و می تواند به واسطه ی روندی که در تولید خود طی می کند، عملکرد مکانیکی فولاد را نیز بهبود ببخشند. این فرآیند باعث می شود تا فولاد، دیگر فقط یک بدنه ی ایزوتروپیک نباشد. حباب ها، ترک ها، و شلی ایجاد شده در هنگام ریخته گری نیز می توانند تحت دما و فشار بالا جوش داده شوند.
لوله بدون درز فولادی نورد سرد نیز،سرعت قالب گیری و بهره وری بسیار بالایی دارد. با این روش می توان فولاد را به اشکال مختلف ساخت تا با شرایط گوناگون سازگار شوند. فرآیند نورد سرد می تواند بازده عملکردی فولاد را افزایش دهد و به همان نسبت لوله هایی با دوام و بسیار پایدار را به شما ارائه دهد.
از معایبی که می توان برای لوله بدون درز نورد سرد ذکر کرد این است که به طور کلی این قطعات دارای مقطع باز هستند به طوریکه این حالت باعث می شود تا فلز نسبت به پیچش آزاد دارای سختی کم تری باشند. به بیان دیگر زمانی که فولاد دچار خمش می شود به راحتی پیچ می خورد و هنگام فشار پدیده ی کمانش و خمش را در خود بروز می دهد. لذا این فرآیند مقاومت در برابر پیچش فولاد را نسبتاً ضعیف می کند.

لوله بدون درز چیست 4

نحوه تست کیفیت

تست کیفیت لوله بدون درز، جزو یکی از مراحل مهم و اساسی در طراحی و ساخت اینگونه قطعات پایپینگ می باشد و روش های بخصوصی هم برای آن وجود دارد. این آزمایش ها عبارتند ازآزمایش اولتراسونیک، آزمایش جریان گردابی، و آزمایش نشت شار مغناطیسی، که شرایط خاص اجرای آن به شرح زیر است :

 • تست اولتراسونیک

  این تست معمولا چندین خاصیت متفاوت دارد که هر کدام جوانب مختلفی از لوله بدون درز فولادی را در بر می گیرند که می توان به تست کیفیت فلز، تشخیص و پیدا کردن نواقص احتمالی، و دقیق بودن ابعاد لوله اشاره کرد.

 • تست نشر شار مغناطیسی

  این آزمایش جزو فناورهای های نوین و غیر مخرب است که بر اساس تغییرات مواد فرو مغناطیس کار می کنند. زمانی که این مواد خاصیت مغناطیسی پیدا می کنند، یک میدان مغناطیسی در اطراف قطعه به وجود می آورند و به بررسی ریز قطعه می پردازند. فناوری تست شار مغناطیسی به دو روش بررسی ذرات مغناطیسی شده و اندازه‌گیری میدان مغناطیسی تقسیم بندی می شوند. مورد اول ساده است، اما برای مشاهده ی علائم مغناطیسی به چشم غیر مسلح نیاز است. مورد دوم عليرغم پیچیدگی دستگاه ها، هزینه های زیاد و کارهای دشواری را در پیش داریم، اما کلیه اطلاعات و داده های مرتبط با میدان مغناطیسی ایجاد شده، همگی از طریق سنسور های با ضریب حساسیت بالا دریافت می شوند و از این طریق می توان کلیه نواقص موجود در لوله بدون درز فولادی را شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام کرد.

 • تست جریان گردابی

  فرآیند تست جریان گردابی نیز طیف وسیعی از کاربردها را در زمینه های صنعتی در بر می گیرد، این روش نیز مانند موارد قبل عمدتاً بررسی کیفیت فولاد شکل داده شده را مورد بررسی قرار می دهد. روش تست جریان گردابی از طریق تجهیزاتی با نام پروب انجام می شود به طوری که با استفاده از آن می توان کلیه نقص های طولی و عرضی لوله بدون درز را شناسایی کرد.

 

جهت اخذ مشاوره و استعلام لوله بدون درز می توانید با مشاوران و کارشناسان پتروکاسپین تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت استعلام آنلاین سایر محصولات پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس با کارشناس فروش :۰۲۱۴۱۸۰۵

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *