معرفی شیرآلات استیل

معرفی شیرآلات استیل 1

شیرآلات استیل یک عضو جدایی ناپذیر، برای هر واحد صنعتی که به نوعی از سیالات مختلف در شبکه های لوله کشی خود استفاده می کنند، قلمداد می شود. همان طور که می دانید مواد سیال عناصری بسیار فرار هستند و از هر روزنه ای جهت خروج استفاده می کنند بنابراین در طراحی و ساخت شیرآلات استیل باید حداکثر کیفیت و استانداردهای لازم جهت جلوگیری از هرگونه نشت احتمالی اعمال شود.

شیرآلات استیل می توانند مسیر عبوری جریان را به صورت کاملاً باز یا بسته (completely open & close) و یا به هر میزانی که سیستم نیاز دارد جریان سیال را کنترل کند. دبی (مقدار حجم عبوری در واحد زمان) در ولوهای کنترلی رابطه ی مستقیمی با سطح مقطع شیر دارد به طوری که هر چقدر این مقطع بزرگ تر باشد طبیعتاً با توجه به میزان انرژی درخواستی از سیال، جریان عبوری نیز بیش تر خواهد بود. بنابراین با توجه به نیاز پروژه می توانیم ابعاد و سایزهای متنوعی از این شیرآلات را انتخاب کنیم.

ویژگی ها و مشخصات شیرآلات استیل

شیرآلات استیل به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند در سریع ترین زمان ممکن در خط مسیر سیالات و سیستم های لوله کشی گوناگون قرار بگیرند. این شیرآلات در نقاطی از شبکه متصل می شوند که نیاز به کنترل جریان وجود دارد لذا تشخیص این موضوع بستگی به نوع مجموعه، تجهیزات و دستگاه های موجود دارند. از لحاظ ویژگی های ساختاری از دو مقطع استوانه ای ورودی و خروجی تشکیل شده اند که از مجرا و گلوگاه مرکزی خود سیالات را عبور می دهند.

روش و متد انسداد مسیر سیالات در شیرآلات استیل اغلب به شکل گُوِه ای یا توپی و همچنین از طریق سوپاپ یا اهرم عمودی اعمال می شود. در نوع توپی این شیرها با چرخش ۹۰ درجه ی اهرم فوقانی عملاً مجرا یا توپ مرکزی به اندازه ی ¼ کل محیط خود چرخش پیدا می کند تا موازی با جهت جریان عبوری قرار گیرد که در این پوزیشن، شیر به شکل کاملاً باز قرار می‌گیرد . البته انجام عکس این عمل ولو را به شکل کاملا بسته قرار خواهد داد.

شیرآلاتی که به واسطه ی اهرم های عمومی مسیر سیال را مسدود می کنند از طریق چرخش ساقه (stem) نیرویی را به اهرم متصل به یک دیسک دایره ای وارد می کنند و با مماس قرار گرفتن این دیسک با سطح نشیمنگاه (seat) عملاً مسیر عبور سیال متوقف خواهد شد. شیرآلات استیل از لحاظ نوع اتصال اغلب در دو انتهای خود دارای رزوه های داخلی هستند که به لوله های با قطر سازگار متصل می شوند. البته ترجیح بر این است که ابعاد بزرگ تر این شیرها را با استفاده از فلنج های فولادی از دو طرف به خط مسیر لوله ها اضافه کرد.

معرفی شیرآلات استیل 2

انواع شیرآلات استیل

شیرآلات استیل به لحاظ نوع طراحی و ساختمان فیزیکی در انواع مختلفی طبقه بندی می شود لذا می توان آن ها را به سه بخش قطع و وصل، تنظیم شدت جریان و همچنین شیرهای اطمینان طبقه بندی کرد. شیرآلاتی که اغلب برای قطع وصل یا on/off جریان استفاده می شود عبارتند از :

 • شیرهای توپی (ball valve)
 • ولوهای سماوری (plug valve)
 • ولوهای پروانه‌ ای یا دیسکی (butterfly valves)
 • گلوب ولو (globe valves)
 • دیافراگم ولو (diaphragm valves)
 • شیرهای دروازه ای (gate valve)

اما شیرهایی که بیش تر وظیفه تنظیم جریان را برعهده دارند علاوه بر ۵ مورد اول شیرآلات استیل در بالا، شامل شیرهای سوزنی یا به عبارتی needle valves نیز می شوند. البته در بخش شیرهای اطمینان نیز می توان به ولوهای اطمینان دمایی و فشاری نیز اشاره کرد.

معرفی شیرآلات استیل3

کاربردهای شیرآلات استنلس استیل

از آنجایی که شیرآلات استیل تنوع بسیار بالایی را در نوع طراحی دارند و همچنین به واسطه ی طیف گسترده ای که در ابعاد و سایز آن ها وجود دارد، این شیرآلات را در مجموعه ای وسیع از ارگان های صنعتی، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می دهند. لذا برخی از کاربردهایی که می توان برای این تجهیزات برشمرد عبارتند از :

 • صنایع مرتبط با تولید مواد غذایی و کارخانجات مشابه
 • فرآوری های مواد شیمیایی
 • پالایشگاه های نفتی
 • سیستم ها و تجهیزات تصفیه آب آشامیدنی
 • خط مسیر انتقال گاز
 • شبکه های لوله کشی انتقال آب

شیرآلات استیل قابلیت آن را دارند که سیالات بسیار پرفشار را از منبع تغذیه ی مرکزی به سیستم توزیع منتقل کنند. در این خط مسیر با توجه به تغییرات المان های مختلف سیال لازم است که از نوع شیرآلات قطع و وصل یا on/off استفاده شود چرا که وقتی این سیالات به مراکز توزیع منتقل می شوند بنا به نیاز سیستم های موجود می توان از ولوهای با قابلیت کنترل دقیق جریان استفاده کرد تا از هدر رفت آن ها جلوگیری شود.

معرفی شیرآلات استیل 4

مزیت های استفاده از شیرآلات استیل

 • بسیار سخت و بادوام یکی از پارامترهای اساسی که همواره به آن توجه می شود این است که شیرآلات استیل تا چه حد می توانند در مقابل تنش های خارجی مقاومت و پایداری داشته باشند. استیل آلیاژی است که به واسطه ی ترکیبات کربن سخت در آن می تواند حداکثر استحکام و دوام را در مقابل مواد شیمیایی خورنده و عوامل محیطی مخرب، داشته باشند.
 • تنوع در ابعاد و سایز ابعاد و سایز شیرآلات استیل متناسب با حجم و شدت سیالات موجود و همچنین سایز لوله ها در سیستم تعیین می شوند بنابراین آنچه که باید همواره به آن توجه داشیم ابعاد و قطر داخلی و خارجی شبکه های لوله کشی است تا بتوانیم شیرآلاتی را انتخاب کنیم که حداکثر هماهنگی و سازگاری را با درگاه های ورودی و خروجی لوله ها داشته باشند.
 • سطح ایمنی بسیار بالا اولین و اساسی ترین مسئله در مورد برقراری یک سیستم به هم پیوسته و یکپارچه در زمینه ی انتقال سیالات گازی، ایجاد یک خط مسیر کاملاً ایمن و بدور از هرگونه نشتی های احتمالی است. شیرآلات استیل دقیقا همان تجهیزاتی هستند که می توانند سطح ایمنی و saftey شبکه لوله کشی شما را افزایش دهند چرا که ساختار آن ها به گونه ای است که وقوع نشتی یا بیرون رفت سیالات را به صفر می رساند.

قیمت شیرآلات استیل

بنا به کاربرد گسترده ای که شیرآلات استیل در بسیاری از مراکز صنعتی دارند امروزه شاهد آن هستیم که حجم بسیار بالایی از این قطعات میان تولیدکنندگان و مراکز توزیع و همچنین ارگان های ملی کشوری در حال داد و ستد است. با توجه به نیاز مستمر این ارگان های مذکور به این تجهیزات کنترلی سیال لازم است که همواره قیمت شیرآلات استیل را جزو المان های اصلی در تهیه ی این قطعات در نظر بگیرند. بنا بر یک قاعده ی کلی آنچه که ارزش اینچنین تجهیزات را افزایش می دهد طراحی پیچیده و همچنین سطح کیفی متریال بکار رفته در ساخت آن ها می باشد.

 

جهت اخذ مشاوره و استعلام شیرآلات استیل می توانید با مشاوران و کارشناسان پتروکاسپین تماس حاصل فرمائید. همچنین جهت استعلام آنلاین سایر محصولات پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمائید.

تماس با کارشناس فروش :۰۲۱۴۱۸۰۵

 

 

مطالب مرتبط

برای استعلام قیمت محصولات و یا دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت به شماره واتس اپ 09021000571 تماس حاصل فرمایید و یا با ارسال درخواست کارشناسان مربوطه در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *